ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Resim Paleti

Resim paleti, görsel sanatlara ilgi duyanların en sık kullandıkları araçlardan birisidir. Palet, yağlı ve guaj gibi akışkan boyaların karıştırılmaları için kullanılan levhadır. Boya paleti olarak da anılan bu paletler sayesinde resmin üzerindeki boyalara hakim olmak, sanatçılar için çok daha kolay bir hale gelir.
Her resim paleti birbirinin aynısı değildir. Sanatçı nasıl rahat olacaksa kendisine en uygun modeli seçmelidir. Bu sebeple siz de alacağınız paletin modellerini incelerken kendiniz için en rahat olacağını düşündüğünüz paleti seçmelisiniz. Aclgelsin, kategorilerinde sizler için kaliteli palet seçeneklerini bir araya getiriyor! 

Resim Paleti Nasıl Tutulur?

Resim paleti, genelde baş parmağın uygun delikten geçirilmesi ve geri kalan parmaklarla paletin alttan desteklenmesi suretiyle tutulur. Sanatçı, baskın olmadığı eliyle paleti tutmalıdır ki baskın eliyle fırçayı tutabilsin. 
Bu şekilde tutulursa resim paletine kolaylıkla hakim olunabilir. Palet, şövale ile sanatçının arasında ve resim yapılan tablonun hemen önünde tutulmalıdır. Sanatçı eğer büyük bir palet kullanıyorsa, paletin sanatçının kolunun üzerine oturtulması gerekir. Böylece sadece parmaklardan değil, bütün koldan destek alınır. 
Tabii ki herkes için bu kurallar geçerli değildir. Sonuçta sanatçılar çoğunlukla resim paletini nasıl rahat hissediyorlarsa, o şekilde tutarlar. Yani kurallar esnetilebilse de resim paleti konusunda genel geçer bir tutuş tekniği mevcuttur. 

Resim Paleti Nasıl Kullanılır?

Her sanatçı için resim paleti kullanımı farklıdır. Fakat resim paleti, çoğunlukla şu şekilde kullanılır:
Kullanılacak renkler, paletin üzerinde birbirine değmeyecek şekilde yerleştirilir.
Karıştırılacak boyalar için paletin üzerinde küçük bir boşluk bırakılır.
Boyalar, tek başlarına kullanılmayacaklarsa bir palet bıçağı yardımıyla bırakılan boşluğa parça parça alınırlar.
Boş yere alınan boyalar, bir karıştırma fırçası veya palet bıçağı ile güzelce karıştırılır. 
Palette boş yer kalmadığı zaman paleti temizlemeniz önerilir.

Resim Paleti Nasıl Temizlenir?

Sanatçıların resim paletlerini işleri biter bitmez temizlemeleri önerilir. Bunun sebebi, boyanın palet üzerinde bekledikçe kuruyup üzerine sürülecek yeni boyaların renklerini karıştırma ihtimalidir. Özellikle ahşap palet kullananların bu konuda dikkat etmeleri gerekir. Zira boyalar, ahşap paletin üzerindeki küçük gözeneklere tutunabilirler. 

Resim paleti temizliği konusunda bazı ipuçları şunlardır:

Akrilik boya kurumadan evvel bir kâğıt havlu yardımıyla paletin üzerindeki kalmış boyaları temizleyebilirsiniz. 

Eğer akrilik boya kurumuşsa ve kâğıt havlu işe yaramıyorsa, tamamen kurumasını bekleyebilirsiniz. Böylece bir kenarından tutup çektiğiniz zaman boyanın birbirine yapışan kısımları plastik bir katman gibi yerinden çıkacaktır.

Ahşap paletinizi keten tohumu yağı ile temizlemeniz, paletinizin ömrünü arttıracaktır. 

Yağlı boyalar, bir kâğıt havlu yardımıyla çıkartılmıyorsa, yağ sökücü ile çıkartılabilir. 

Uygun şekilde temizlendiği takdirde resim paleti, uzun süre boyunca kullanılabilir. 

Resim Paleti Modelleri Nelerdir?

Resim paleti modelleri, çoğunlukla şekil ve malzeme itibariyle birbirlerinden ayrılırlar. Temelde, oval ve dikdörtgen olmak üzere iki farklı şekilden söz edilebilir. Oval resim paletlerinin üzerinde boyalar için küçük oyuklar varken dikdörtgen paletler genelde engebesiz olurlar. 

Bir diğer ayrım ise malzemeden kaynaklanır. Boyayı üzerinde tutmayan her türlü malzeme, resim paleti yapımında kullanılabilir. Bu malzemelere örnek olarak ahşap, plastik ve porselen verilebilir. Birinin diğerinden daha iyi olması gibi bir durum söz konusu olmamakla birlikte sanatçının kendisi için en ergonomik modeli seçmesi önerilmektedir. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR