Romanlar
₺143,20
₺179,00
1 2 3 ... 32 >

Çocuk Kitapları

Çocuklar, öğrenerek büyür ve gelişirler. Bu süreçte yaratıcılıklarını arttırmak için onlara çocuk kitapları almak, doğru olacaktır. Tabii ki kitapları, onlar okuma ve yazma öğrenene kadar sizin okumanız gerekir. Aynı zamanda okumayı öğrendikten sonra çocuğunuzla birlikte kitap okumak, onların olumlu gelişimi için önem arz eder. Çünkü çocuklar, belirli bir yaşa kadar ebeveynlerini ve çevresindekileri örnek alarak davranış sergiler.
Yaşına, ilgi alanına göre alacağınız çocuk kitapları, ilerleyen zamanda çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığı kazanmasını sağlar. “Aclgelsin” ile çocuğunuza uygun birçok kitap bulabilirsiniz. Yaşına göre kitaplar, çeşitli etkinlikler de içermektedir. Boyama ile İngilizce öğrenmesine veya aktivite okuma setleriyle çocuğunuzun ilerideki gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Büyüdükçe romanlar veya tarihi kitaplar alabilirsiniz.

Çocuklara Kitap Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğunuza kitap almak istiyorsanız, bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bilimsel verilere göre bütün kitaplar çocuklar için uygun değildir. Yaş, ilgi alanı ve daha birçok faktör çocuk kitapları için ayırt edicidir. Kitapları alırken aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz gerekmektedir:
•    Yaşına uygun kitaplar seçmelisiniz.
•    İlgi alanına hitap edenleri almalısınız. 
•    Kitapları öncelikle sizin okumanız gerekir.
•    Kitapları okuduktan sonra üzerine konuşmalısınız.

Yukarıdakilere dikkat ettiğiniz takdirde çocuğunuzun okuma alışkanlığı kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında hayal gücünün gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Kitap okumanın yanı sıra ondan hikaye dinleyerek kitapların nasıl etki ettiğini görebilirsiniz. 

Yaşına Göre Kitap Seçin

Kitap bakmaya gittiğinizde, yaşa göre ayrılmış olduğunu göreceksiniz. Buna dikkat etmeniz çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığı kazanması açısından önemlidir. Çünkü yaşına uygun olmayan kitaplar onu sıkabilir veya kafasının karışmasına neden olabilir. Örneğin 5-9 yaş arasına peri masalları daha heyecanlı gelirken 9-12 yaşındaki çocuklar gerçeklere yönelmeye başlar. Böylece ilgi alanının nasıl değiştiğini takip edebilirsiniz. 

İlgi Alanına Göre Kitap Tercih Edin

Çocuk kitapları almadan önce çocuğunuzun ilgisini neyin çekebileceğini gözlemlemelisiniz. Tabii ki bu durum büyüdükçe değişiklik gösterecektir. Ancak belirli bir yaşa kadar bol resimli, büyük yazılı kitaplar alabilirsiniz. Sonrasında içerisinde tekerlemeler, bulmacalar olanları tercih edebilirsiniz. İlgi alanına göre seçim yaparken sürekli aynı konunun veya kahramanların olmamasına özen göstermelisiniz.

Kitapları Öncesinde Okuyun

İlk olarak kitabı okumanız, düşündüğünüzden çok daha önemlidir. İçeriğinde neler olduğunu görün ve uygun olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuza okuyun. Çünkü maalesef, her kitap çocuklara yönelik değildir. Çizimlerine, konusuna ve daha birçok noktaya dikkat etmelisiniz. Eğer beğenmez veya çocuğunuzun sevmeyeceğini düşünürseniz, o kitabı okumayın. Yine, dilerseniz kitabı değiştirebilirsiniz.

Kitapları Okuduktan Sonra Konuşun

Bir kitabı, çocuğunuza okuyup bırakmak çok doğru bir seçenek değildir. Karakterler veya olay hakkında konuşmak çok daha etkili olacaktır. Çocuğunuz, kitaptan neyi anladığını söyleyebilir. Yine, ona çeşitli sorular sorarak cevabını isteyebilirsiniz. Bu, hem hafızasının güçlenmesine hem de yaratıcılığının gelişmesine olumlu bir katkı sağlar.
Kısacası, çocuk kitapları samimi ve içten bir dille hazırlanmalıdır. İlgi çekici konular ve görsellerle desteklenmelidir. Onları zorlamadan gerçekliği öğretmelidir. Aclgelsin, çocuk kitaplarının bulunduğu kategorisinde birçok alternatif sunar. Seçeneklerimiz içinde çocukların yaşına uygun olarak alınabilecek birçok kitap vardır. İlgi çekici konuların ve görselliğin olduğu kitapları, çocuklarınıza alarak okuyabilirsiniz. İlerleyen zamanda onlarla kitap okuyup alışkanlık kazanmasına olanak tanıyabilirsiniz. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR