ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Uçlu Kalemler

Uçlu kalemler, hemen herkesin en az bir kere kullandığı yazım aracıdır. İç mekanizması alüminyum veya çelik gibi maddelerden oluşan uçlu kalem çeşitleri, kurşun kalemlere göre çok daha pratiktir. Birden fazla çeşide sahip olarak yazım ve çizim için kullanılırlar. 

Basmalı kalem olarak da bilinen uçlu kalemler, yazı yazmayı sağlayan uç kısımlarının kalınlıklarına göre değişiklik gösterir. Genellikle tepe kısımlarında bir kapak bulunur ve bu kapağa basarak biten uç yenilenir. Buna bas-çek tekniği de denir. Kalem içerisindeki uç bittiğinde ise yazı yazmak için kullanılan kısımdan, uçlu kalemin çeşidine göre yeni uç takviyesi yapılır. Bu açıdan uçlu kalemler ekonomik ve uzun ömürlüdür. 

Uçlu Kalem Çeşitleri Nelerdir?

Uçlu kalem çeşitleri, kullanılan uç kalınlığına göre değişmektedir. 0.2 mm’den başlayıp 1.0 mm’ye kadar ulaşan çeşitleri vardır. En nadir kullanılan çeşitler 0.2 mm ve 0.4 mm iken en çok kullanılan uçlu kalem çeşitleri ise 0.5 mm ve 0.7 mm olanlardır.

Mevcut üretilen uçlu kalem çeşitleri şu şekildedir:

 • 0.2-0.4 mm
 • 0.5 mm
 • 0.7 mm
 • 0.9 mm
 • 1 mm

Yani, her kalınlıkta uçlu kalem bulunmaz ve bu çeşitler arasında sık kullanılmadığı için az üretilen uçlu kalemler vardır. Örneğin, 0.2 mm uçlu kalem az tercih edilir çünkü kırılgandır. Bu nedenle kullanımı zordur ve ekonomik değildir.

Uçlu kalemler ayrıca ucu nasıl çıkardığına göre de çeşitlendirilebilir:

 • Çalkalama
 • Çevirme
 • Otomatik

Çalkalama mekanizmalı uçlu kalemler, tutuşu bozmadan kalemi sallayarak ucun çıkmasını sağlarlar. Çevirme mekanizmalı olanlar, gövde kısmını çevirerek ucun yenilenmesini sağlarlar. Otomatik mekanizmalı uçlu kalemler ise uç miktarı azaldıkça kendiliğinden uç çıkaran kalemlerdir.

Versatil Uçlu Kalem Ne İşe Yarıyor?

“Çok yönlü, çok amaçlı” anlamına gelen “versatil” kelimesi, versatil kalem çeşitlerinin diğer uçlu kalemlerden ayrı özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bu kalem çeşitleri genel olarak şu amaçlarla kullanılır:

 • Yazı yazma
 • Çizim yapma
 • Eskiz hazırlama

Kalemler ile en fazla ne yapılabilirse hepsinin bir kalemde kullanılması, versatil uçlu kalem çeşitlerini oldukça değerli kılmaktadır. Genellikle bir yazı kalemi ile çizim yapmak, tercih edilmez. Ancak versatil kalem ile bunu yapmanız mümkündür. 

Versatil uçlu kalemlerin çok kullanışlı olmasının sebebi, mekanizma içerisinde istenilen kalınlıkta uç kullanılabilmesidir. Bu sayede kişiye, amacı doğrultusunda istediği gibi kullanabilme imkânı tanır. Bu özelliği ile bir versatil uçlu kaleme sahip olmak hem ekonomik hem de pratiktir.

Çizim için Hangi Uçlu Kalem Kullanılmalıdır?

Çizim için kullanılabilecek en iyi kalem olarak versatil uçlu kalem çeşitleri önerilir. Çünkü versatil kalem çeşitlerinin çok yönlü olması, uç kısmının ayarlanabilir olduğu anlamına gelir. Çizim sırasında belirli incelikte ya da kalınlıkta çizgiler çizmek istediğinizde, bunu tek bir kalemde, pratik bir şekilde yapabilirsiniz. 

Çizim sırasında kalem, elinizden kaymamalı. Bu nedenle altıgen kalemler tercih edebilirsiniz. Diğer yandan çizim yaparken hatalar yapılması muhtemeldir. Bunun için de yumuşak bir silgiye sahip uçlu kalemler tercih etmelisiniz. 
Diğer dikkat etmeniz gereken nokta kullanacağınız uçlu kalemin kalınlığıdır. İnce bir kalem elinizin yapısına uymayabilir ve çizim yaparken sizi rahatsız edebilir. Aclgelsin, kategorilerinde birçok kalem çeşidini bir araya getirerek uygun fiyatlarla sizlere sunuyor. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR